تلگرام
تبلیغات
تلگرام
تبلیغات
کد خبر: 44567
تعداد نظرات: ۱ دیدگاه
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۹۶ - ۱۸:۴۳

فصلی نو -سال‌ها پیش و طبق گفته برخی کارشناسان شاید بیش از ۱۰ دهه قبل افراد زباله‌های خود را بدون توجه به مسائل بهداشتی و یا خطرات زیست محیطی در محلی دور از منازل مسکونی خود دور می‌انداختند تا از گزند بو نامطبوع و جانوران وحشی در امان باشند. با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی […]

گزارشی از وضعیت وحشتناک رها کردن زباله ها در جاده دهنو یاسوج

فصلی نو -سال‌ها پیش و طبق گفته برخی کارشناسان شاید بیش از ۱۰ دهه قبل افراد زباله‌های خود را بدون توجه به مسائل بهداشتی و یا خطرات زیست محیطی در محلی دور از منازل مسکونی خود دور می‌انداختند تا از گزند بو نامطبوع و جانوران وحشی در امان باشند.

با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی حفظ محیط زیست و کمک به سلامت و بهداشت مردم جزو مهمترین اولویت حکومت‌ها قرار گرفت به گونه‌ای که این مهم جزو شاخص‌های موثر در توسعه بشمار می‌رود.

رها شدن زباله‌ها اثرات نامناسبی برای محیط زیست و سلامت عمومی مردم دارد و البته با پیشرفت تکنولوژی نوین بحث بازیافت زباله به عنوان یک مهم در دستور کار مسئولان و متولیان امر بویژه مجموعه متولی بهداشت و سلامت مردم قرار دارد.

آلودگی زباله‌های بیمارستانی یا همان عفونی که در تعریف آن نیز از واژه خطرناک استفاده شده به مراتب از سایر زباله‌ها از جمله خانگی، صنعتی، کشاورزی خطرناک‌تر و به نوعی آلودگی بیشتری دارند و باید جدا از سایر زباله‌ها معدون و از رها شدن آنها در محیط زیست به جد جلوگیری کرد.

یکی از مکان‌های تولید کننده زباله‌های عفونی خانه‌های بهداشت بوده که به نوعی در تمامی مناطق روستایی و حتی شهری استقرار دارند که باید در زمینه جمع اوری صحیح و سیستماتیک زباله‌های این مجموعه حساسیت بیشتری به خرج داد.

 

بی توجهی به سلامت عمومی مردم در یاسوج

کنار جاده دهنو در منطقه محمودآباد یاسوج درست در چند قدمی منازل مسکونی زباله‌های عفونی راها شده که سلامت عمومی مردم را به خطر انداخته است و باید در این زمینه نه تنها برای یک بار بلکه برای همیشه چاره اندبیشی کرد.

جالب‌ترین قصه غم انگیز رها شدن زباله‌های عفونی جایی بوده که این زباله‌ها را در کیسه‌های پنهان کرده تا عفونی بودن آن‌ها مشخص نباشد ولی بعد از باز کردن هر کیسه سرنخی از این بی تدبیری نمایان می‌شود به گونه‌ای که کیسه مملو از زباله‌های عفونی آغوشته به خون است.

کارشناسان دانشگاه علوم پزشکی و انتقال خون در محل با هدف بررسی موضوع حاضر شده و در نهایت اینکه این زباله از کدام مرکز درمانی یا مطب خصوی بوده مشخص نشد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری کهگیلویه وبویراحمد خواستار ساماندهی زباله‌های شهرهای ۱۷ گانه و روستاهای استان شد و گفت: زباله‌های عفونی سلامت مردم را تهدید می‌کند و باید در این زمینه نظارت جدی و مستمر صورت گیرد.

عزیز فیلی با بیان اینکه باید جانمائی، جمع آوری، انتقال و دفن زباله‌های شهری و روستائی و پسماندهای عفونی به شکل جدی مورد توجه قرار گیرد، افزود: ضمن اهمیت به مسائل بهداشتی و زیست محیطی باید تمام دستگاه‌های اجرائی بویژه متولیان امر به مسئله زباله‌ها و پسماند‌ها حساسیت ویژه نشان دهند.

وی با تاکید براینکه جانمائی و تعیین مکان برای دفن پسماند‌ها و زباله‌ها در همه شهرهای استان با حساسیت بالا مورد مطالعه باشد، اظهار داشت: جانمائی‌ها با نگاه و روش‌های جدید و توجه به شاخص‌های جداسازی، جمع آوری، حمل و انتقال، بازیافت، دفن و مسائل بهداشتی و استفاده اقتصادی مورد توجه قرار بگیرد.

گزارش از ایرج خالق‌نژاد

تلگرام
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات
برچسب ها: ، ،
  1. احمد اورژانسی گفت:

    در كشور ما دستورالعملي ملي توسط وزرات بهداشت و درمان و آموزش پزشكي در سال ۷۶ به منظور جلوگيري از انتشار بيماري از طريق زباله و تأمين سلامت و ارتقاء بهداشت جامعه با توجه به حساسيت و خطرناك بودن زباله هاي بيمارستاني تفكيك، جمع آوري حمل، انتقال و دفع اينگونه زباله ها با اولويت خاص به مورد اجرا گذارده شد و قانون مديريت پسماند ها در سال ۸۳ به منظور حفظ محيط زيست كشور از آثار زيانبار پسماندها و مديريت بهينه آنها تصويب شد و كليه وزارتخانه ها، سازمان ها، مؤسسات و شركت ها موظف شدند كه مقررات و سياستهاي مقرر در اين قانون را رعايت كنند كه پس از آن وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشكي مراكز درمانی و بهداشتي خود را ملزم به اجراي دقيق اين مصوبات و دستورالعمل ها كردند و سپس آخرين دستورالعمل پس از بازبيني در سال ۱۳۸۶ به كليه مراكزو دانشگاههای علوم پزشکی ابلاغ شد. متاسفانه نظارت ها و بازرسی ها بسیار ضعیف و محتاطانه می باشند و کارشناسان دانشگاه علوم پزشکی یکی به نعل می زنند و یکی به تخته و نظارت درست و جامعی بر دفع زباله توسط مراکز درمانی و مطب ها ندارند و قراردادهای آنها جهت دفع پسماند های عفونی را چک نمی کنند .

پربازدید ها
اخبار ایران و جهان
عکس