تلگرام
تبلیغات
تلگرام
تبلیغات
کد خبر: 42851
تعداد نظرات: ۲ دیدگاه
تاریخ انتشار: ۷ دی ۹۶ - ۰۳:۱۵

فصلی نو،در آذر ماه سال جاری، دانشگاه علوم پزشکی یاسوج مهمان ویژه ای داشت، که در یک سفر یک روزه متراکم، از نزدیک در جریان نقاط قوت و ضعف و همچنین چالش‌های پیش روی این دانشگاه در مباحث زیر بنایی، ارائه خدمت، مطالبات معوق کادر درمانی و پرسنل، تجهیزات مورد نیاز استان و دیگر موارد […]

دستاوردهای یک سفر مهم/ در نشست وزارت بهداشت چه گذشت؟

فصلی نو،در آذر ماه سال جاری، دانشگاه علوم پزشکی یاسوج مهمان ویژه ای داشت، که در یک سفر یک روزه متراکم، از نزدیک در جریان نقاط قوت و ضعف و همچنین چالش‌های پیش روی این دانشگاه در مباحث زیر بنایی، ارائه خدمت، مطالبات معوق کادر درمانی و پرسنل، تجهیزات مورد نیاز استان و دیگر موارد قرار گرفت.

 

به گزارش فصلی نو، معاونت درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به همراه رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان، در این سفر از مراکز درمانی شهرستان‌های باشت، گچساران، دهدشت و یاسوج بازدید به عمل آورده و برآورد دقیقی از شرایط موجود و گذر به شرایط مطلوب انجام شد، که موجبات تنویر افکار را نیز فراهم ساخت.

 

متعاقب این سفر جلسه ای با حضور معاون درمان وزیر بهداشت، نمایندگان حوزه‌های انتخابیه بویراحمد و کهگیلویه، رئیس و اعضا هیات رئیسه دانشگاه علوم پزشکی استان و کارشناسان وزارت خانه در دفتر معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، جهت حصول نتیجه سفر برگزار شد.

 

این جلسه که در فضای صمیمانه و سرشار از تعامل برگزار گردید، حکایت از جدیت و عزم راسخ نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی و همچنین رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان برای حل مشکلات این حوزه داشت.

 

پرداخت بخشی از مطالبات معوق اولویت اول وزارت بهداشت

 

دکتر جان بابایی، با یادآوری سفر اخیر خود به استان، شناسایی توان و کمبودهای مورد نیاز را از دستاوردهای آن ارزیابی کرد و گفت: مشکل اساسی و دارای اولویت در استان کهگیلویه و بویراحمد پرداخت بخشی از مطالبات پزشکان و پرسنل درمانی بوده که یقیناً از وظایف اخلاقی و شرعی ما محسوب می‌شود.

 

چالش بزرگ عدم تبدیل وضعیت نیروهای قراردادی

 

جان بابایی حل و گذر از مشکلات مالی دانشگاه را منوط به اتخاذ تصمیمات جدی در راستای کاهش هزینه‌ها و تعریف منابع درآمدی جدید دانست و افزود: بخش اعظمی از اعتبارات دانشگاه به پرداخت حقوق پرسنل غیر رسمی اعم از قراردادی، طرحی، و ضریب کا اختصاص می‌یابد که تبدیل وضعیت این نیروها، بی شک بخش عمده مشکل را مرتفع و پیشرفت این دانشگاه را به همراه دارد.

 

وی از دیگر راهکارهای رفع مشکل مالی دانشگاه علوم پزشکی استان را، جذب درآمد از محل پذیرش دانشجوی پزشکی و دندانپزشکی بصورت بین المللی عنوان و اظهار داشت: در اغلب دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی متقاضی واحد بین الملل یک روش معمول و پذیرفته شده است.

 

جان بابایی در ادامه به ارائه راهکاری مرسوم در سطح کشور برای کلینیک‌های دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی استان اشاره و ادامه داد: برای استمرار خدمت در کلنیک های دندان پزشکی باید عنصر زیرساخت و دندان پزشک، هر دو دیده شود و این مهم بدون اصلاح تعرفه در این مراکز محقق نمی‌شود.

 

معاون درمان وزارت بهداشت در خصوص ملموس بودن کمبود پزشک متخصص زنان و همچنین طب اورژانس در دهدشت نیز، گفت: یکی از برنامه‌های مورد نظر، ارتقاء کمی و کیفی خدمات زنان شامل اختصاص متخصص زنان و زایمان و همچنین متخصص طب اورژانس برای بیمارستان دهدشت خواهد بود.

 

جان بابایی با بیان مقدمه ای در مورد بیماری‌های خاص، عدم وجود امکانات لازم را یک ضعف اساسی دانست و نصریح کرد: رادیوتراپی (اشعه درمانی)، تکمیل و تجمیع بخش شیمی درمانی استان کهگیلویه و بویراحمد نیز در اولویت‌های این وزارت قرار دارد.

 

وی همچنین با قدردانی از تلاش‌های دکتر ایلامی، جهت بهبود وضعیت دانشگاه علوم پزشکی استان، مدیریت وی را نقطه قوت این دانشگاه دانست، که می‌تواند با پیگیری‌های مرتب خود به رفع مشکلات بر جای مانده، کمک شایانی نماید.

 

کهگیلویه نیازمند نگاه ویژه تری است

نماینده کهگیلویه در مجلس شورای اسلامی نیز، ضمن تشکر از معاونت درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و همچنین تلاش دکتر ایلامی جهت انجام سفر یاد شده، با اشاره به محرومیت استان، گفت: شهرستان کهگیلویه در حوزه بهداشت و درمان محروم به شمار رفته و نگاه ویژه ای را می‌طلبد.

عدل هاشمی پور ادامه داد: نیازمند دستورات مقتضی در رفع مشکل عدم پرداخت مطالبات پزشکان، کادر درمانی، بیمارستان‌ها و پرسنل هستیم.

وی اذعان داشت: با توجه به جغرافیای کهگیلویه و پراکندگی روستاهای آن و بعضاً صعب العبور بودن آن‌ها، یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های این حوزه عدم وجود بالگرد اورژانس هوایی است که بر این موضوع پافشاری و اصرار مضاعف دارم.

اصراری که در ادامه نماینده بویراحمد و دنا هم به کمک هاشمی پور آمد و صدور دستور پیگیری معاون وزیر در این زمینه را خواستار شد که دکتر جان بابایی با پیگیری ویژه آن موافقت کرد.

هاشمی پور همچنین درباره ایجاد بستر مناسب برای ورود بخش خصوصی به تکمیل، تجهیز و بهره برداری از بیمارستان دهدشت، بیان داشت: از مجموع ۴ درمانگاه در دست اقدام، یک درمانگاه به بهره برداری رسیده و ۳ درمانگاه دیگر به همت خیرین در مرحله ساخت است.

 

نماینده کهگیلویه در مجلس شورای اسلامی در توضیح این مطلب، اضافه کرد: عقد قرارداد احداث و تکمیل بیمارستان چرام با بنیاد برکت صورت گرفته و بیمارستان لنده نیز در مرحله توافق با خیرین است، البته در این میان پیشرفت بیمارستان بهمئی هم قابل قبول است.

 

نماینده بویراحمد و دنا نیز که از حاضرین در این جلسه بود، ابتدا سخن خویش را به تشکر ویژه از معاونت درمان وزیر بهداشت و همچنین دکتر ایلامی بابت سفر و تشکیل این جلسه اختصاص داد و با بیان این موضوع که رسانه‌ها و مردم استان بی صبرانه افتتاح بیمارستان جدیدالاحداث را خواستارند، گفت: اذهان عمومی دیگر تأخیر در افتتاح این بیمارستان را برنمی تابند و اولویت حوزه بویراحمد و دنا باید تکمیل، تجهیز و استقرار نیروی کار متخصص در بیمارستان جدید التاسیس یاسوج باشد.

 

غلام محمد زارعی در تشریح اهمیت بیمارستان جدیدالتاسیس، بیان داشت: محرومیت از جهت ساختارهای بهداشت و درمان این شهرستان، نیاز مردم به این بیمارستان را بیشتر از قبل نشان می‌دهد.

 

وی در ادامه خاطر نشان کرد: محورهای مواصلاتی این استان با توجه به همجواری استان‌های بزرگ و گاها صنعتی کشور باعث می‌شود بار ترافیکی زیادی را متحمل شویم که در نهایت نیاز به مراکز درمانی جامع در استان بیشتر احساس شود.

 

زارعی درباره دیگر نیازهای حوزه درمان بویراحمد نیز اظهار داشت: انتظار می‌رود تصمیمات لازم برای سرعت بخشیدن به تکمیل و تجهیز بخش زنان و زایمان بیمارستان امام سجاد (ع) یاسوج با نگاه ویژه دنبال شود.

این نماینده مجلس در ادامه با اشاره به تیتر رسانه‌ها مبنی بر اینکه «سنگ مفت و گنجشک هم مفت»، تصریح کرد: تسریع در افتتاح این پروژه ضروری است.

 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان کهگیلویه و بویر احمد نیز در این جسله، گریزی به مؤکدات سفر یاد شده زد و ابراز داشت: با تجربه خوبی که از واگذاری یک مرکز بهداشتی و درمانی یاسوج به بخش خصوصی حاصل شد، در صددیم بخش‌هایی که منع قانونی ندارند به بخش خصوصی واگذار شود.

 

اورنگ ایلامی با پرداختن به موضوع زیرساخت‌های دانشگاه علوم پزشکی استان، افزود: با تکمیل و تجهیز بیمارستان شهید جلیل یاسوج فضای کامل و مطلوبی برای استقرار، توسعه و ساماندهی خدمات تخصصی و فوق تخصصی و همچنین بهره وری بیشتر کلینیک‌های موجود حاصل می‌شود.

 

وی همچنین در پایان این جلسه در خصوص مصوبات یادآور شد: پرداخت بخشی از مطالبات معوق پرسنل بیمارستان‌ها، پیگیری اختصاص ویدئو آندوسکوپ و همچنین کولونوسکوپ بیمارستان شهر دهدشت، پیگیری خرید و نصب سونوگرافی مرکز بستر درمانی چرام و اتمام پروژه اورژانس بیمارستان دهدشت، از مهم‌ترین مصوبات این جلسه بود.

 

ایلامی، تسریع در تکمیل و تجهیز بیمارستان جدیدالتاسیس یاسوج، تسریع در بلوک زایمانی بیمارستان امام سجاد (ع) یاسوج، تسریع در پرداخت اعتبارات جهارگانه جهت افتتاح بیمارستان‌های یاسوج، پیگیری و اختصاص بودجه برای تکمیل بلوک زایمانی بیمارستان دهدشت، تجهیز بیمارستان باشت و پیگیری راه اندازی بخش آنکولوژی یاسوج را از دیگر مصوبات این جلسه عنوان کرد.

تلگرام
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات
برچسب ها: ،
 1. مطلع واز اهدا کنند گان زمین گفت:

  بسم رب شهدا وصدیقین
  با سلام
  در خصوص نامه فوق وگزارش بالا مواردی به استحضار می رسد که انشا ءالله مورد توجه قرار گیرد ورسالت مطبوعاتی رعایت گردد .
  در خصوص اتفاقات نام گذاری بیمارستان به اطلاع می رساند که ۸هکتار زمین از طریق مردم به صورت نصفه بها واهدایئ (بند ۶قرارداد مردم وتامین اجتماعی ) عرضه شد در سال ۱۳۸۵ تامین اجتماعی درنظر داشت که زمینها را به کارمندان خود واگذار نمایند وبیمارستان را نیز در کنا ربیمارستان امام سجاد (ع)احداث نمایندند اما با اعلام این خبر خییرین نزد استاند وقت اقای حاج حسینی رفتند واعلام نمودند که اگر قرار است زمینا که به صورت نصفه بها اهدا شده بخواهند به کارمندان تامین اجتماعی واگذار نمایند الباقی زمین خود را نصف زمین را به قیمت روز پولش را پرداخت نمایند واستاندار وقت (با تشکر از ایشان )دستور داد که بیمارستان در محل زمین اهدائی ساخته شود ودر سال ۱۳۸۶ ساخت وساز شروع وبیمارستان همان زمان به نام بزگمهر نام گذاری شد که مجددا خییرین درخواست داشتند که بیمارتان به نام شهدای دولت اباد تغییر کند واین قضیه تا سال ۱۳۹۲به طول انجامید که با نفوذ سیاسی شوارای ان زمان (رئیس شورای وقت اقای …از فامیلهای …. ) با نام شهدی جلیل پیشنهاد شد ومجددا با مخالفت ودرخواست خییرین مواجه شد وتاکنون با توجه به مراجعات مکرر اهالی دولت آباد این نامگذاری بلا تکلیف ماند ه است لذا از مسئولین درخواست به حق داریم وجای هیچ گونه قومیت گرائی وطایفه گرائی نیست وشهدای دولت اباد متعلق به همه شهدای ایران زمین می باشد . لطفا جهت روشن شدن موضوع اطلاع رسانی فرمائی با تشکر ویژه از

 2. حق گو گفت:

  بیمارستان شهدای دولت اباد

پربازدید ها
اخبار ایران و جهان
عکس