چه کسانی "رضا چمن"را زمین زدند؟ | فصلی نو
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۲۸ مرداد - ۱۳۹۶  
it is true
true
true
چه کسانی “رضا چمن”را زمین زدند؟

فصلی نو-
خبر تغییر رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج در جامعه با واکنش هایی روبرو بود.
دلیل این حساسیت ها از یک سو به سهم حوزه سلامت در موفقیت دولت تدبیر و امید باز می گردد و از سوی دیگر به دلیل جمعیت زیاد پرسنل این دانشگاه و همچنین وسعت و گستره حوزه فعالیت آن است.
به رغم همه موفقیت هایی که دولت در طرح تحول سلامت در کشور و حتی در استان داشت اما این موفقیت ها نتوانست در کهگیلویه وبویراحمد نمودی پیدا کند .برخی این کمرنگی خدمات دولت را به مشکلات استان نسبت می دهند اما گروهی مستقیما عملکرد رضا چمن رئیس دانشگاه علوم پزشکی را مورد نقد قرار می دهند.
مهمترین عاملی که نوک پیکان حمله را به سمت چمن می چرخاند عملکرد تیم رسانه ای وی در سه سال گذشته است. تیم رسانه ای و روابط عمومی دانشگاه با بکارگیری شگردهای رسانه ای به جای آنکه هزینه ها و امکانات خود را روی اطلاع رسانی و تبلیغات سلامت متمرکز کند آن را صرف اهدافی کردند که هیچ ارتباطی به سلامت نداشت و بیشتر هزینه محافظت از برخی اشخاص شد.
چمن به اذعان دانشگاهیان، به لحاظ اشراف بر مسایل تئوریک عالم ترین رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج بوده ، دوره طلبگی و همینطور مطالعاتش درزمینه های غیر درمانی و غیر پزشکی می توانست او را به یک اسطوره تبدیل کند اما زیاده روی در تبلیغات در شرایطی که لازم نبود باعث کمرنگ شدن محبوبیتش شد.
حتی بنرهایی که در سطح شهر دهدشت و محیط دانشگاه نصب شده ودر آن از چمن به عنوان پرفسور یاد شده نیز نتیجه عکس داد و جامعه علمی بیشتر از آنکه این کار را بستاید آن را تعبیر به خودستایی کرد و رفتارهایی این چنینی باعث شد موقعیت علمی وی نزد افکار عمومی دچار تنزل شود.
نخستین اشتباه چمن تفویض همه اختیارات به معاونان و مدیر روابط عمومی و اطلاع رسانی بود.این تفویض اختیارها می تواست او را بزرگ سازد اگر در چیدن معاونانش اشتباه نمی کرد. چمن از یک طرف اختیارات خود را به صورت جدی به معاونانش واگذار کرد و از سوی دیگر نظارت بر عملکرد معاونان را کم کرد و چون به آدمهایی تفویض اختیار کرد که توانمند نبودند پس بیشترین آسیب را از این نقطه دید.چمن تعامل زیادی با کارکنان مجموعه تحت مدیریت خود نداشت و تمام مسایل را به معاونانی واگذار می کرد که توانایی و صلاحیت لازم را نداشتند.

معاون بهداشت او سالها در این سیسنتم بوده و از هیچ تلاشی برای نگه داشتن چمن فروگذار نکرد. در واقع پشتیبانی همین معاون باعث شدچمن چند ماه بیشتر دوام بیاورد چراکه زمزمه های برکناری چمن از بهار۹۵ با کمی افت و خیز وجود داشت.در واقع حوزه بهداشت ،یا پیشگیری در این مدت فراموش شد و هزینه کمی هم برای آن شدو همه هزینه ها به حوزه درمان رفت.
اما معاون درمان او نیز نیز پس از انتصاب روسای بیمارستانها نگاه قومی و خانوادگی را وارد محیط علمی کرد.با این حال وفایی توانست محبوبیتی در مدت ریاستش بر بیمارستان امام سجاد کسب کند اما سعیدی نژاد به رغم شعارهاو تلاشهایش نتوانست توفیقی به دست بیاورد. این خود ضعف بزرگی بود که به پای چمن نوشته شد چرا که ازدحام در سالن های بیمارستان ها نارضایتی بیماران از سیستم تشخیص در بیمارستان،از آن طرف بیمارستان ۲۰۰ تخت خوابه ای که همچنان نیمه کاره رها شده بر ناراحتی از علوم پزشکی و دولت دامن زد.
در دولت تدبیر و امید بسته های تحول آموزش ، نیاز به جلسات زیاد ، بارش افکار و تصمیمات راهبردی داشت که این مهم به دلیل محدودیت وقت معاون آموزش او اتفاق نیفتاد و همین موضع نیز در افت جایگاه این دانشگاه نزد افکار عمومی بی تاثیر نبود.
چمن در حوزه پژوهش با اینکه دست و دل بازترین رییس بود و پولها به نتیجه نرسید. زیرا از فردی استفاده کرد که پژوهشگر نبود به رغم آنکه این فرد اهل تعامل و دارای برنامه بود اما دانشگاه علوم پزشکی بیشترین تنزل را در حوزه پژوهش داشت.پلن هایی که در این معاونت ارایه شد بیشتر از آنکه کاربردی باشد تئوری و راهبردی بود در این معاونت نتوانستند از فرصت به دست آمده درسرعت بخشی به فرایند تصویب ،نوشتن و ارایه طرح های پژوهشی و همچنین از ظرفیت هیات علمی استفاده کنند.
معاون پشتیبانی، او نیز به دلیلی که سیستم دانشگاه را نمی شناخت و هنوز هم نمی شناسد نتوانست با پرسنل زیر مجموعه این دانشگاه تعامل برقرار کند.و این برای دانشگاهی که بعد از آموزش و پرورش بیشترین پرسنل را دارد ضعفی بزرگ محسوب می شد.
معاونت اجتماعی هم به رغم تصویب هنوز راه اندازی نشده است.تیم همراه چمن که در سه سال گذشته با چنگ و دندان سعی در حفظ وی داشت این بار برای جلب رضایت نماینده گچساران و باشت وعده این معاونت را به تاجگردون داد. که قبل از معرفی معاون اجتماعی چمن رفت .
ازانتصابهای چمن و وقت نگذاشتنش در حوزه آموزش و پژوهش و حتی مشاوران و مشاوره های ضعیف او در حوزه های فنی که بگذریم ،عدم تعامل با همه نمایندگان استان را باید نقطه پایانی کار وی قلمداد کنیم.

چمن با غلامرضا تاجگردونی در افتاد که وزیر بهداشت در سفر هیات دولت به استان مستقیما از نقش و عملکردش در تامین اعتبارات طرح تحول سلامت تشکر کرد و در نهایت وزیر تصمیم گرفت برای پیشبرد اهداف طرح تحول سلامت رضایت همه نمایندگان استان را جلب کند.
چمن چهره ای علمی است که در پست وجایگاه هایی که در سایر استانها گرفت ، توانست شایستگی های خود را به خوبی نشان دهد اما در استان کهگیلویه وبویراحمد و در دانشگاه علوم پزشکی به مدد مشاوران ضعیف رسانه ای خواسته یا ناخواسته نگاه های قومی و منطقه ای بر عملکردش سایه انداخت و فاصله او تا افکار عمومی را بسیار زیاد کرد که پر کردن آن غیر ممکن شد.
حالا همه نگاه ها به دکتر اورنگ ایلامی است. او سابقه مدیریت دارد و خودش نیز چهره علمی است. ایلامی را به عنوان چهره ای اهل تعامل و باهوش می شناسند و اگر چه شائبه هایی مبنی بر اصولگرا بودنش وجود دارد با این حالامید است بتواند با نمایندگان به نفع سلامت استان تعامل و تفاهم داشته باشد تعاملی دو طرفه که هم بتواند حمایت های مدیریتی و مالی نمایندگان را جلب کند و هم رضایت نمایندگان را برای حوزه های انتخابیه بدست آورد.
ایلامی باید رهبری تحول گرا داشته باشد و در غیر اینصورت مشارکتی و تعاملی کارها را به پیش ببرد.
اما مهمتر از همه او باید در انتخاب معاونانش دقت داشته باشد. باید نگاه علمی را در دانشگاه غالب کند و از مدیران توانمند بهره بگیرد. ایلامی باید با پرهیز از نگاه های قومی وباند بازیهای مختلف از ظرفیت نخبگان استانی بهره جوید و مواظب باشد با ایجاد هاله ابهام پیرامون خود فاصله اش را با افکار عمومی زیاد نکند.

فاطمه رشیدی

 

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true
 1. تقوی

  غرور وتکبر باعث نابودی اشخاص می شود ….

 2. محمدی

  دیدگاههای طرح شده اگر چه تا حدودی درباره چمن درست است اما بیشک چمن امتیازات زیادی به تاجگردون داده بود و درعین قلت گچسارانیها در دانشگاه تعدا پستهای کلیدی آنها با بقیه شهرستانها برابری میکرد. متاسفانه بجز در یک مورد مدیران منتخب شده تاجگردون و حتی افراد معرفی شده فاقد خوش نامی و تجربه و استعداد لازم در مدیریت هستند و صرفا بند نافشان به رحم اجاره ای تاجگردون بند است. چمن در برابر زیاده خواهی های تاجگردون مردانه ایستاد وگرنه تاجگردون دانشگاه علوم پزشکی را تمام و کمال آن هم نه برای گچساران که برای باشت میخواد. چمن دانشمندی است فرهیخته و باهوش. او ضرر نکرد این استان کهگیلویه و بویراحمد است که فدای امیال بعضی نمایندگان زیاده طلب میشود.

 3. محمود زاده

  دکتر چمن شخصیت بزرگی بود که تنها و فقط تنها به دلیل زیر بار حرف زور غیر قانونی نرفتن قربانی شد.
  دکتر چمن شخصیت بزرگی بود که هیچ نیازی به تبلیغات نداشت حالا تیم رسانه ای ضعیف بودند یا نبودند بماندگ
  اصل تفویض اختیار اصل اصیل مدیریت هست و دکتر چمن استاد مدیریت ولی اینکه برخی معاونا مخصوصا معاون پشتیبانی خیلی ضعیف بودند.
  سواد و استعداد دکتر چمن را کمتر کسی دارد افسوس که قدر این برادر دانشمند را ندانستیم و ایشون به دلیل قانونگرایی و عدالت خواهی برای همیشه از استان رفتند.

 4. ممدوح

  اگز نمیریم نه پیریم
  عملکرد آقای دکتر “تاهازا” را هم خواهیم دید. ان شاءالله تا پایان دولت دوام بیاورند. مطمئنا اگر هوای هرسه ارباب را نداشته باشد ماندگاری نخواهد داشت و اگر درمان را سیاست زده کند باز هم محبوبیتی نخواهند داشت.

 5. ممدوح

  اگز نمیریم نه پیریم
  عملکرد آقای دکتر “تاهازا” را هم خواهیم دید. ان شاءالله تا پایان دولت دوام بیاورند. مطمئنا اگر هوای هرسه ارباب را نداشته باشد ماندگاری نخواهد داشت و اگر درمان را سیاست زده کند باز هم محبوبیتی نخواهند داشت.

 6. کارشناس دانشگاه

  جناب آقای دکتر سعیدی نژاد از نیروهای ارزشی و موفق دانشگاه می باشد و در مدیریت بیمارستان شهید بهشتی کارنامه موفقی داشته است ایشان و مدیران بیمارستان جملگی منتخب نماینده بویراحمد و دنا بوده است و مدیر معرفی شده از طرف ایشان بوده است.عملکرد ایشان مورد تایید دانشگاه بوده و خدمات نامبرده در تغییر وضعیت بیمارستان شهید بهشتی قابل ستایش است.

 7. شقایق

  اگر مردم به صورت خودجوش اقدام به نصب بنر و پلاکارد کنند گناه دکتر چمن چیست؟ از کجا میدانید که آقای دکتر چمن با این کارهای تبلیغاتی موافق بودند. هرچند که به نظر من کار بزرگ ایشان هم ایجاب میکرد که عده ای دست به چنین کاری بزنند. مطمئنا پیامبر خاتم هم با آن عظمت و بزرگی و عصمتی که داشتند دشمنان زیادی داشتند چه رسد به یک انسان معمولی… ولی خدا میداند جنگ سر لحاف کهنه ملا است نه درد و رنج مردم.

 8. سیده اعظم کاظمی

  دکتر چمن مقتدرانه جلوی زیاده خواهی های تاجگردون ایستاد تا ثابت کند هنوز هم مردانی وجود دارند که خریدنی نیستند حتی اگر به بهای تحویل دادن کرسی ریاستش بوده اما گردن کج نکند مقابل سیاستمدارانی که جز باند و خط خود و فامیلهاشان هیچکس را نمیشناسند. جناب تاجگردون تابحال طعم فقر را نچشیده اند تا بتوانند درد مردم بی بضاعت کهگیلویه و بویراحمد را درک کنند

 9. اعظم کاظمی

  دکتر چمن مقتدرانه جلوی زیاده خواهی های تاجگردون ایستاد تا ثابت کند هنوز هم مردانی وجود دارند که خریدنی نیستند حتی اگر به بهای تحویل دادن کرسی ریاستش بوده اما گردن کج نکند مقابل سیاستمدارانی که جز باند و خط خود و فامیلهاشان هیچکس را نمیشناسند. جناب تاجگردون تابحال طعم فقر را نچشیده اند تا بتوانند درد مردم بی بضاعت کهگیلویه و بویراحمد را درک کنند

 10. احمد

  چمن جلو تاجگردون نه ایستاد به تاجگردون برای ماندنش التماس میکرد یک روز می گفت سرطان دارم روز دیگرمیگفت بچه هایم مشکل دارند هر نوع ترفندی را برای ماندن امتحان کرد دست نویسنده درد نکند

 11. ناشناس

  اگر جناب دکتر چمن جلوی تاجگردون بود پس چرا همه اختیارات مال را به آقای دکتر قایدی داده بود چون تنها کسی که در دانشگاه سلیقه ای ان هم درمناقصات عمل میکرد ایشان بود و همین امرهم نارضایتیهای زیادی دنبال داشت

 12. ناشناس

  دکتر چمن جلوی زیاده خواهی های هر سه نماینده ایستادگی کرد و هرگز زیر بار سفارشات نابحق اونها نرفت او هرگز برای بیشتر ماندن کمترین باجی به احدی نداد دوست و دشمن بر اقتدار و شهامت مدیریتی دکتر چمن اعتراف می کنند.

 13. معصومه

  درود بر سایت وزین فصلی نو حامی نخبگان استان
  من این چند ماه اخیر از نزدیک شاهد رفتار دکتر چمن بودم و در جریان جزئیات خدا را شاهد می گیرم که دکتر چمن تا آخرین لحظه نه دست از کار کشید و نه حاضر با کوتاه آمدن از مواضعش شد.
  با وجود اونکه بارها از طرف نماینده ها تهدید شده بود اما همچنان جای نامه های سفارش و پارتی نماینده ها سطل آشغال دفتر وکتر چمن بود.
  افراد زیادی ازش خواهش می کردند و التماس می کردند که در برابر نماینده ها کوتاه بیاید اما او کمترین واهمه ای نداشت و کاملا هم این اتفاق را هر لحظه پیش بینی می کرد.
  درود بر عدالتمندی و آزادگی دکتر چمن

 14. ناشناس

  دکتر چمن پزشک عمومی بود که با کلک وحقه وداستان سرایی خود را وارد سیستم کرد تاکنون حرف راست از ایشان نشنیده ایم ضربات سنگینی به سیستم وارد کرد

 15. کارمند دانشگاه علوم پزشکی یاسوج

  در مدتی که دکتر چمن ریاست دانشگاه بود در تمام کشور طرح تحول سلامت اجرا شد در استان کهگیلویه و بویراحمد قط پول و اعتبارات خرج کردند و بازدهی لازم نداشت.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true