تلگرام
تبلیغات
تلگرام
تبلیغات
کد خبر: 53420
تعداد نظرات: ۱۶ دیدگاه
تاریخ انتشار: ۹ اردیبهشت ۹۷ - ۲۲:۲۴

مطلبی را که در زیر می خوانید از سری یادداشت های ارسالی مخاطبین فصلی نو است و انتشار مطلب بمعنای تایید مطلب نیست

نگاهی از بیرون به پروژه کادرسازی تاجگردون

فصلی نو – یادداشت ارسالی

نگاهی موشکافانه به کارنامه و عملکرد شش ساله تاجگردون حاکی از فراز و نشیب های فراوان است. اگر چه تا زمان جبران خلا به وجود آمده در حوزه گچساران و باشت به دلیل عدم وجود یک نماینده قوی و پیگیر در ادوار قبل راه زیادی مانده اما حجم کار صورت گرفته در زمان غلام تاجگردون بصورت نسبی قابل قیاس با تمام همتایانش از ابتدای انقلاب تاکنون است.

علاوه بر تلاش های تاجگردون عقلانیت مردم و درایت سیاسیون ( حتی در جناح های مخالف) در آن دیار در موفقیت وی و عملیاتی شدن برنامه هایش نقش به سزایی دارند.
اهمیت این موضوع بدان جهت است که دغدغه خاطر و تشویش ذهنی نماینده را در ایام غیر انتخاباتی و معمول به حداقل رسانده و پیگیری امور و تامین منافع مردم توسط نماینده را ارجح بر منافع شخصی و گروهی قلمداد می کنند و مبارزه یا تقابل را منحصر به ایام انتخابات می کنند. این تعقل سیاسی حداقل در دیگر نقاط استان به چشم نمیخورد.

در خصوص کادرسازی تاجگردون و موفقیت پروژه کادرسازی ایشان حرف و حدیث های فراوان و تفاسیر متقاوتی وجود دارد اما خروجی این پروژه در استان حداقل در ۲ مورد مثبت بوده. نتیجه این مشی و پروژه، روی کار آمدن نیروهای جوان و شاخصی مانند حسن نوروزی و جعفر گوهرگانی در کابینه تاجگردون است که اتفاقا از مقبولیت نسبتا خوبی در استان برخوردارند.

موفقیت و عرض اندام یک مدیر در گرو برخورداری از شاخص هایی است که عمدتا نشات گرفته از توانایی ذاتی و اکتسابی وی می باشد. در عرصه آزمون و خطا میتوان از خصوصیات اکتسابی برخوردار شد اما حکایت توانایی های ذاتی چیز دیگری است.

شکل گیری برندهایی بنام نوروزی و گوهرگانی در جریان تاجگردون بیشتر نتیجه همان ویژگی ها و توانایی های ذاتی است.

برخوداری از تحصیلات عالی و معتبر و تجربه کافی به واسطه ید طولا در عرصه مدیریت هم از اکتساباتی است که آراسته بدان هستند.

وجود این دو عنصر کاربلد، ریسک پذیر و کاریزماتیک به عنوان لیدرهای منطقه ای تاجگردون تصویر خوبی از تشکیلات نماینده در اذهان ایجاد کرده. این افراد به خوبی و تا سرحد جان برای نماینده تلاش می کنند. برآیند تلاش های این دو نفر بیشتر از تمام نیروهای تاجگردون در استان است و با ابتکار عملی که در دست دارند عملکرد سایر مدیران همسو را به چالش کشانده اند.

البته این موضوع تا حدی خوشایند آن مدیران بوده و طبیعتا آنها را دچار حب و بغض می کند ! چراکه غالبا عملگرایی و کارایی این دو شخص را نداشته و بیشتر در لاک محافظه کاری یا حالت استتار هستند.

همراهی و همکاری این دو شخص با نماینده ستودنی و عجیب است. شاید هم تباری و همخونی آنها با تاجگردون آنها را به چنین موضعی سوق می دهد که تا سرحد جان برایش مایه بگذارند.

شجاعت،توانمندی و اشراف این دو شخص بر اوضاع برگ برنده خود آنها و شخص نماینده است و بازخورد خوبی هم از طرف نماینده دریافت کرده مثل ارتقای گوهرگانی به معاونت اقتصادی استانداری و اصرار بر ابقای نوروزی در استان.
قطعا عملکرد این دو شخص هزینه های سنگینی برایشان داشته و خواهد داشت مانند اعتراض نماینده کهگیلویه بزرگ به انتصاب گوهرگانی به جای مهنایی کهگیلویه ای تبار تا جایی که معارفه گوهرگانی را بیش از حد معمول طولانی کرده و شائبه ابقای مهنایی را تقویت می کرد. همچنین اصرار بر انتصاب یکی از نیروهایش بعنوان معاون در سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان.
ناگفته نماند بازتاب حضور گوهرگانی در استانداری موثرتر از مهنایی برای کهگیلویه خواهد بود.
عدم توجه دکتر نوروزی به توقع نماینده کهگیلویه را مانند عدم حمایت نماینده مدعی از دولت روحانی در انتخابات گذشته باید از خودشان جویا شد اما نگاه خاصی از سوی نوروزی در انتصابات وجود دارد.
یکی از معیارهایی که این روزها ملاک سنجش و قضاوت در خصوص مسئولین در محکمه ذهنی مردم است برآورده شدن یا نشدن خواسته ها خصوصا در مورد اشتغال است. موضوعی که بخش اعظم وقت و انرژی مردم و مسئولان را معطوف به خود می کند و گام برداشتن در این مسیر با چالش و حرف و حدیث فراوان همراه است. هدف تطهیر چهره یا معصوم نشان دادن کسی نیست اما مراجعات مکرر مردمی به سازمان‌ مدیریت و برنامه ریزی استان در رابطه با اشتغال و عدم امکان جوابدهی به همه این درخواست ها به دغدغه و نگرانی بزرگی برای ریاست این سازمان تبدیل شده .

یکی دیگر از عواملی که سبب نگرانی مجموعه سازمان مدیریت شده عدم حصول آمار صحیح جمعیتی در طرح سرشماری نفوس و مسکن از حوزه های چهارگانه کهگیلویه بزرگ است که باعث سردرگمی و مشکلات و متعاقب آن اختلافاتی می شود که حقیقتا نوروزی و سازمان متبوعش در آن نقشی نداشته و بیگناه آماج حمله قرار می گیرند.

ثبت اطلاعات آماری مهاجرین کهگیلویی تبار ساکن یاسوج و دوگنبدان در زادگاهشان و عدم ارائه و درج اطلاعات صحیح در این طرح مهم گوشه ای از تحرکان ناپسندی است که موجب ابهام و اعتراض به توزیع بودجه و اعتبارات می شود چرا که یکی از شاخص های مهم در توزیع اعتبارات، آمار جمعیتی است. موضوعی که نماینده محترم کهگیلویه بزرگ یا از آن بی اطلاع است یا به آن بی اعتنا و باید به دنبال راه حلی برای آن باشد و از میزان حساسیت های ایجاد شده بکاهد.جاذبه و دافعه به جا و به موقع، میانه روی،جدیت،برنامه ریزی و مطالبه گری گوشه دیگری از خصوصیات نوروزی است.

اصلاح طلبی،بی پروایی،رک گویی، عدم محافظه کاری و اصرار بر خواسته ها و مطالبات هم از خصوصیات بارز گوهرگانی است.نهیب زدن و اقناع رضوی معاون رئیس جمهور و تسلیم شدن وی در برابر اراده و خواست های منطقه ای یکی از حماسه های گوهرگانی است.
همچنین انعطاف پذیری و تامل با سایر نمایندگان استان از خصوصیات دیگری که در گوهرگانی وجود دارد.

این دو نفر اما مشترکا اعتقاد و پایبندی خاصی به نان و نمک جریان سیاسی متبوع خود دارند. در مجموع راهکارهای برون رفت از چالش ها و موانع فعلی و آتی سر راه تاجگردون در دستان نوروزی و گوهرگانی است چرا که از ابزار لازم شامل تخصص و کارایی، اراده و انرژی، ریسک پذیری ، وفاداری جریانی و تجربه و قدرت سازماندهی لازم برخوردار هستند.

تلگرام
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات
 1. اصلاح شود✍🖓 گفت:

  در مجموع (((بخش زیادی))) از راهکارهای برون رفت تاجگردون از چالش ها و موانع فعلی و آتی سر راه در دستان نوروزی و گوهرگانی است .

 2. تيرتاجى كبير گفت:

  آفرين و مرحبا به دكتر نوروزى دانشگاهى و نخبه

 3. سررود جنوبی گفت:

  دکتر گوهرگانی علیرغم تمام انتقادات انسان خوبی است و چهره ریاکارانه و منافقانه ندارد.

 4. شهروند گفت:

  درود بر نویسنده. مطالب نسبتا منطقی و صحیح هستند.
  ای کاش از دکتر قائدی و مهندس لدنی هم یاد میکردی.

 5. حق پرست گفت:

  درود بر نویسنده. مطالب نسبتا منطقی و صحیح هستند.
  ای کاش از دکتر قائدی و مهندس لدنی هم یاد میکردی.

 6. خامی گفت:

  بله درسته. به خاطر همون همخونی است که همه چیز را…… و با هم شریک شدن.

 7. عقلگرا گفت:

  مشخصه که تاجگردون غیر از این دو نفر نیروی شاخص و به درد خور نداره اما این مطلب جانبدارنه است.

 8. قلعه گفت:

  چه فایده هرچه می بافید به وسیله آموزش و پرورش رشته میشه!%

 9. قلعه گفت:

  چه فایده هرچه می بافید به وسیله معاون آموزش و پرورش رشته میشه!%

 10. خان احمد گفت:

  دکتر نوروزی مرد شماره یک پسا تاجگردون.

 11. علی آباد گفت:

  در خصوص کادرسازی سید باقر موسوب موفق ترین نماینده ادوار استان بود چراکه دست به تربیت جمع زیادی از نیروهای تحصبلکرده جوان زد. نیروهایی که هم اکنون در سطوح کلان جای دارند و منافع زیادی برای شهرستان و استان به ارمغان داشته اند. البته جناب زارع هم در خصوص فراهم کردن فضا برای تیپ جوان شهرستان مهیا کرده اند.

 12. علی آباد گفت:

  در خصوص کادرسازی سید باقر موسوی موفق ترین نماینده ادوار استان بود چراکه دست به تربیت جمع زیادی از نیروهای تحصبلکرده جوان زد. نیروهایی که هم اکنون در سطوح کلان جای دارند و منافع زیادی برای شهرستان و استان به ارمغان داشته اند. البته جناب زارع هم در خصوص فراهم کردن فضا برای تیپ جوان شهرستان خوب عمل کرده اند.

 13. صيدالى گفت:

  ماشالله و ككام الحق باعرضه اى

 14. گچسارانى گفت:

  دكتر نورزوى خدايىش از مديران پاك و علمى استانمون هستش كه با توجه به سمت و جايگاهش خيلى غير منصفانه زير تبغ انتقاد قرار ميگيره …. به به براى نماينده و مديرانه ولى مشكلات، حاشيه، سرحد و گرمسير،بودجه و اشتغال با اين بنده خدا هستش(( خدا قوت مرد توانمند))

 15. قشقایی گفت:

  چقدر برای نوشتن این مطلب نرخ گرفتی جناب نویسنده؟

 16. بویراحمدی گفت:

  نقد منصفانه ای بود.

پربازدید ها
اخبار ایران و جهان
عکس