تلگرام
تبلیغات
تلگرام
تبلیغات
کد خبر: 55904
تعداد نظرات: بدون دیدگاه
تاریخ انتشار: ۱۷ خرداد ۹۷ - ۱۱:۲۵
ایران در مسیر گسل و کمربند زلزله جهان

مردم به شایعات وقوع زلزله مهیب در یاسوج توجه نکنند

طهمورث وفایی چهارشنبه شب در گفت وگو با خبرنگاران اظهار داشت: پس از زلزله ۵.۲ ریشتری ۱۲ اردیبهشت امسال در شهرهای یاسوج و سی سخت هر آنچه رخ داده همگی پس لرزه بوده که دلیل اصلی آن نیز جابه جایی پوسته زمین و تخلیه انرژی درونی زمین است و مردم استان نگران نباشند. وی تصریح […]

مردم به شایعات وقوع زلزله مهیب در یاسوج توجه نکنند

طهمورث وفایی چهارشنبه شب در گفت وگو با خبرنگاران اظهار داشت: پس از زلزله ۵.۲ ریشتری ۱۲ اردیبهشت امسال در شهرهای یاسوج و سی سخت هر آنچه رخ داده همگی پس لرزه بوده که دلیل اصلی آن نیز جابه جایی پوسته زمین و تخلیه انرژی درونی زمین است و مردم استان نگران نباشند.

وی تصریح کرد: در ایران سه ایالت لرزه خیز از قبیل فلات مرکزی، رشته کوه های البرز و حوزه زاگرس وجود دارد که بر روی گسل و کمربند زلزله واقع شده اند.
وفایی یادآور شد: فلات مرکزی شامل طبس و شهر بم استان کرمان و رشته کوه های البرز نیز شامل نواحی شرقی و غربی تهران از جمله مناطق زلزله خیز در ایران مرکزی هستند.
مدیر مرکز زمین شناسی و اکتشافات معدنی کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: ایران در مسیر گسل و کمربند زلزله جهان که از کوه های آلپ در قاره اروپا تا کوه هیمالیا در هندوستان امتداد یافته نیز قرار دارد.
وفایی عنوان کرد: تاکنون زمین لرزه های متعددی در ایران به دلیل فعالیت گسل ها و کمربند زلزله رخ داده که یک امر طبیعی است.
وی ابراز داشت: سال های گذشته در حوزه زاگرس نیز به طور شبانه روز و یا در طول سال زلزله هایی رخ می داد که مردم آنها را احساس نمی کردند.
مدیر مرکز زمین شناسی و اکتشافات معدنی کهگیلویه و بویراحمد گفت: حوزه زاگرس با زمین لرزه های زیاد و دارای شدت کم مواجه است در حالی که دیگر نقاط شامل فلات مرکزی و رشته کوه های البرز اینگونه نیستند.
وفایی اظهار داشت: سوابق و بررسی ها نشان می دهد که در ۱۰۰ سال اخیر زمین لرزه مهیب، خطرناک و بالای ۶ ریشتر در حوزه زاگرس و استان کهگیلویه و بویراحمد رخ نداده است.
وی افزود: زلزله ها و پس لرزه های ۱۲ اردیبهشت امسال تاکنون در حوزه زاگرس و استان کهگیلویه و بویراحمد هشداری مهم برای توجه هر چه بیشتر مردم و متولیان امر به مسأله ایمنی و مقاوم سازی ساخت و سازهاست.
مدیر مرکز زمین شناسی و اکتشافات معدنی کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: زمان وقوع زمین لرزه هرگز قابل پیش بینی نیست و مردم استان نیز در این زمینه به شایعات منتشره در برخی سایت های محلی یا فضای مجازی توجه نکرده و اخبار را از منابع موثق پیگیری کنند.
وفایی عنوان کرد: برخی افراد در کهگیلویه و بویراحمد با مقاصد خاص به دنبال شایعه سازی در مورد زلزله هستند که باید شناسایی و با آنان برخورد جدی شود.
از تاریخ ۱۲ اردیبهشت امسال حدود ۳۹ زمین لرزه در شهرهای مختلف کهگیلویه وبویراحمد به وقوع پیوسته که این زمین لرزه ها هیچ گونه خسارات جانی نداشته اما افزون بر ۲ هزار میلیارد ریال خسارات مالی در حوزه های مختلف به تاسیسات زیربنایی، واحدهای مسکونی به ویژه در شهر یاسوج وارد کرده است.
۹ مورد از این زمین لرزه ها بالای سه ریشتر و مابقی کمتر از سه ریشتر بودند.

تلگرام
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات
پربازدید ها
اخبار ایران و جهان
عکس